Dear AntonEriksson!
Periodically welcoming the songs of the
Xain project on the air of our radio and reading your
enthusiasm related to it, I decided that I need to get acquainted with this excellent album, so much adored by you. And after listening to several of its works, I must say that you have an awesome taste, because the music of
Gustaf Grefberg, the creator of this project, turned out to be very interesting and in its own way
wonderful (and
"Flight Of Xain" became my favorite work). And the news that this release, together with the long-play
Laserdance - "Ambiente", became a
cool source of inspiration for you when writing tracks for the future CD, I was
truly amazed! I'm afraid that even my
rich fantasy is not enough to imagine how extraordinary your album will be, based on the impressions of the two releases you mentioned! But I know for sure that you will
succeed in it to glory, so continue your musical experiments, striking us with new and great experiences, enjoy your creativity and be on top! Support to you and good luck!
Дорогой Антон Эрикссон!
Периодически приветствуя композиции проекта
Xain в эфире нашего радио и читая твои
восторги, связанные с ним, я решила, что мне нужно ознакомиться с этим отличным альбомом, столь обожаемым тобой. И, прослушав несколько его произведений, я должна тут сказать, что у тебя прекрасный вкус, так как музыка у
Густава Грефберга, создателя сего проекта, получилась очень интересной и
по-своему чудной (а моим
любимым творением стало
"Flight Of Xain"). А известие о том, что этот релиз вкупе с Лонг-плеем
Laserdance – “Ambiente” стали для тебя
классными источниками вдохновения при написании треков для будущего диска,
меня искренне изумило! Я боюсь, что даже моей
богатой фантазии не хватит на то, чтобы представить, каким же необычайным выйдет твой альбом, основанный на впечатлениях от двух указанных тобой релизов! Но знаю точно, что он у тебя
удастся на славу, так что продолжай свои музыкальные эксперименты, поражая нас всё новыми и здоровскими опытами, получай удовольствие от творчества и будь на высоте! Поддержки тебе и удачи!
